Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » 'Okullar Okulu' tasarımcıları bekliyor

'Okullar Okulu' tasarımcıları bekliyor

'Okullar Okulu' tasarımcıları bekliyor13 Ekim 2017 - 11:10
22 Eylül - 4 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecek 4. İstanbul Tasarım Bienali'nin teması, dün Salon'da gerçekleşen basın toplantısında açıklandı
ASLI İZMİRLİ
 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gelecek yıl 22 Eylül- 4 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin teması, küratör Jan Boelen tarafından dün Salon İKSV’de gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla açıklandı.
 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açılış konuşmasıyla başlayan basın toplantısında İstanbul Tasarım Bienali Küratörü Jan Boelen ve İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova, bienalin başlığının 'Okullar Okulu' olarak duyururken bienalin temasına dair de bilgiler verdi. Boelen ayrıca yaptığı açık çağrıyla, farklı alanlardan katılımcıları İstanbul Tasarım Bienali’ne katılmaya davet etti.
 
Bülent Eczacıbaşı, Jan Boelen, Deniz Ova ve Görgün Taner.
 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Hayatımızın her katmanına nüfuz eden tasarım, bir yanıyla önemli bir güç kaynağı, bir yanıyla da bir sorgulama, düşünme, öğrenme aracı. İstanbul Tasarım Bienali de başlangıcından bu yana tasarım üzerine eleştirel bir düşünme ortamı yaratarak, tasarım alanında uluslararası nitelikte, üretken bir platform sunarak tasarım düşüncesinin zenginleşmesine katkıda bulunuyor. 2018 yılında düzenlenecek 4. İstanbul Tasarım Bienali, tasarım üzerine küresel boyutta geçerli ve önemli sorular soracak, yeni üretim ve sergileme modellerini araştıracak, hem tasarım pratiklerine hem de bienal etkinliğinin kendisine yeni bir bakış açısıyla yaklaşacak. Bienalin hem izleyiciler hem de yaratıcı profesyoneller için bir esin kaynağı olmasını ve düşünce ve kültür dünyamıza önemli katkılarda bulunmasını ümit ediyorum. Bienalimizin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.”
 
Toplantı, İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova ile İstanbul Tasarım Bienali küratörü Jan Boelen’in sohbetiyle devam etti. Bugünün değişen dünyasında tasarım eğitiminin karşılaştığı sorunlara değinen Boelen ve Ova, önceki tasarım bienallerinin birikimi üzerine kurgulayacakları 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin alternatif tasarım eğitimi alanında oynayacağı role ve sürdürülebilir bir eğitim yaklaşımı için bir deney alanı olarak nasıl kullanılacağına değindiler.
 
1901 tarihli bir İstanbul harita şablonu.
 
Sekiz farklı tema
 
Boelen ve Ova, geleneksel tasarım etkinliklerinin zaman ve mekân anlayışını esneterek yılın tümüne yayılacak program hazırlayacaklarını söylediler. Bienal, nitelikli araştırma ve deneye olanak tanıyan, kent ve ötesinden güncel gelişmeleri öğrenime dahil eden, üretken, süreç odaklı bir eğitim ve tasarım platformu hedefiyle hazırlanacak. Tema duyurusuyla birlikte yapılan açık çağrıyla 'Okullar Okulu', yalnızca tasarımcı ve düşünürleri değil, dünyanın dört bir yanında matematik ve doğa bilimleri gibi farklı alanlarda çalışan profesyonelleri ve öğrencileri bienalin odağındaki sekiz temayı birlikte keşfetmeye davet ediyor: 'Ölçüler ve Haritalar', 'Zaman ve Dikkat', 'Akdeniz ve Göç', 'Felaketler ve Depremler', 'Yiyecekler ve Gelenekler', 'Örüntü ve Ritim', 'Para ve Sermaye' ve 'Parçalar ve Cepler'.