Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » ArtBlog » Savaşın ortasında bir grup: Khebez Dawle

Savaşın ortasında bir grup: Khebez Dawle

Savaşın ortasında bir grup: Khebez Dawle21 Mart 2017 - 04:03
Khebez Dawle yani “Devlet Ekmeği”, kurulduğundan beri bir çok zorluğun üstesinden gelmek zorunda kalan Suriyeli bir rock grubu. Grup üyelerinin hepsi şu an Almanya’daki Berlin Tempelhof Havalimanı’nda mülteci olarak yaşamlarını sürdürüyor
NERGİS FIRTINA
 
2010 yılında müzisyen Anas Maghrebi tarafından kurulan post-rock grubu Khebez Dawle, Suriye İç Savaşı’nın artçı depremlerinin ortasında doğdu. Savaştan önce, rejimin getirdiği sansürden dolayı “yer altı” kültürün bir parçası olarak Şam’daki çeşitli kulüplerde çalan Khebez Dawle’nin kaderi savaşın patlak vermesiyle değişmeye başlıyor. Suriye ordusunda askerlik yapmak istemeyen grup üyeleri Muhammed Bazz (bas gitar), Hikmet Qassar (klavye, vokal) ve Bashar Darwish (gitar, vokal), grubun davulcusu ve aynı zamanda aktivist olan Rabea’nın hayatını kaybetmesinin ardından, 2012 yılında Lübnan’a kaçma kararı alıyor, 2013 yılında ise Anas Maghrebi (vokal, gitar, perküsyon) Beyrut’un yolunu tutuyor.
 
 
Avrupa macerası başlıyor
 
Beyrut’ta geçen iki yıldan sonra, Lübnan’da bir geleceklerinin olmadığının farkına varan grup üyeleri, ilk önce Türkiye’ye varıyor. Ege Denizi’ndeki tehlikeli bot yolculuğundan sonra Yunanistan’ın Midilli Adası’nda soluğu aldıktan sonra Makedonya ve Sırbistan üzerinden Hırvatistan’a varıyorlar. Yolculukları boyunca yaptıkları müziği tanıtarak yol paralarını da çıkarıyorlar.
 
Khebez Dawle’nin kariyerinin dönüm noktası ise, daha önce Mogwai ve God Is an Astronaut gibi ünlü post-rock gruplarını ağırlamış olan, Zagreb’in en ünlü kulüplerinden biri olan Mocvara'dan teklif almalarıyla gerçekleşiyor. Mülteciler için yardım gecesinde sahne alan grup üyeleri, enstrümanlarını Hırvat müzisyenlerden ödünç alıyorlar.
 
 
Grupla aynı adı taşıyan albümleri “Khebez Dawle”yi 2015 yılında Arap Sanat ve Kültür Fonu’nun desteği ile çıkarıyorlar. Post-rock ve Oryantalist Çağdaş Rock tarzındaki, Arap Baharı’nı yaşamış bir genci anlatan konsept albüm eleştirmenlerden tam not alıyor. 2016 yılında, Alman oyuncu Til Schweiger’in kurduğu Til Schweiger Vakfı'nın Köln’de düzenlediği festivalde sahne alıyorlar.
 
 
Şarkı sözleri yaşananları anlatıyor
 
On bir şarkıdan oluşan konsept albümdeki şarkıların sözleri, Suriye’de yaşanan gerçeklere bir nevi ayna tutuyor. “Belsharea’” şarkısındaki iç hesaplaşmalar ve içinde bulunulan durum oryantalist ritimlerle buluşuyor. Albümün 6. Şarkısı “Ahbal” ise hükümetin dayattığı politikalara bir isyan niteliğinde.
 
Khebez Dawle, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin konser taleplerine gayet açık bir grup. Ayrıca Khebez Dawle’nin albümünü satın alarak, kendilerine ve diğer mültecilere yardım etme hakkını da bizlere sunuyor.