Milliyet Sanat

Etkinlik

  • Turgay YakutKonser18 Nisan 2018 Çarşamba | 20:30 Şehir: İstanbul Anadolu
    Adres: Karma Drama
    İletişim:
Etkinlik Hakkında
Turgay Yakut yeni besteleri ve gitarıyla 18 Nisan’da Karma Drama’da…

KADIKÖY’DE BİR DON KİŞOT!

Müzik ve şiir ile yaşayan Yakut, Kadıköy Gençlik Sanat Merkezi’nde onlarca öğrenciye enstrüman ve şan dersi vermenin yanı sıra yeni açılan mahalle korosunun da çalıştırıcısı. Felsefe ve müziğin birleştiği noktadan hayata bir pencere açan Yakut, herkesi müzikle bakış açısını değiştirmeye davet ediyor.

Modern zamanlarda yaşayan bir eski zaman kahramanı görmek isterseniz, Karma Drama / 18 Nisan 20.30’da, şiir besteleriyle gitarının başında, Yakut’u bulabilirsiniz.

‘Bu sadece bir konser değil.

Bu bir "Ses Manzarası"

İnsanların sezgilerini ritim, armoni, melodi ve mana ile nasıl bir yapıya dönüştürdüğü; ne gibi bir zekâ ile karşı karşıya olunduğunu gösteren, tam olarak açıklanıp ispatlanamayan, dinleyenin zihnindeki kendine özel tablo ya da düş gibi bir şeydir. Her bedenin, sözün, durumun, zamanın bir özü, ritmi, makamı vardır. Mümkün olduğunca insana en yakın olanı düşledim’ diyen Turgay Yakut, ‘Yedi notanın ve teknik güzelligin peşinde koşmadım. Kalıntılarımı tınlatmaya çalıştım. Membamı tek başıma koruyamam. Memba hayat içindir.

Hepimizindir. Beklerim.’ diyor.

&

İÜ. Devlet Konservatuarı Müzikal Oyunculuk ( opera , şan ) bölümünü 2005 yılında bitiren Turgay Yakut, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı müzikal oyunculuk sınıfında Şebnem Sönmez asistanlığı yaparak Ozan Akyatan ile Klasik Gitar çalıştı.

Haldun Dormen müzikal sahne eğitmeni, Şebnem Sönmez oyunculuk eğitmeni, Vecihi Ofluoğlu hareket pantomim, Cüneyt Uzunlar ile oyunculuk, Şan Öğretmeni İstanbul Devlet Operası Solisti ( foniatrist) Çağnur Gürsan’dan dersler aldı. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı Kadıköy Halk Eğitim Merkezi “gitar öğretmenliği” eğitimi de alan Yakut, Çemberlitaş Kız Yurdu, Esenyurt Belediyesi, Küçükyalı Yardımlaşma Derneği ( küyad ), Ulus Musevi Okulu, Okyanus Koleji gitar eğitmenliği ve Nazım Hikmet Tiyatro Akademi ( şan, solfej, gitar, koro ) eğitmenliği, Karmadrama – ses nefes eğitmenliği, CLK Yapım - drama – ses nefes eğitmeni, Tiyatro Kara Kutu - ses nefes eğitmenliği yaptı.

"Adana İşi","Hep Yek 1 ve 2" ve "Posta Kutusu" sinema filmlerinde oyunculuk yapmanın yanı sıra, Kadıköy Gençlik Kültür Merkezi - Gitar, Drama, Tiyatro, Şan, Ses eğitimi dersleri vermeye devam eden Yakut, kendi bestelerinden oluşan repertuarıyla konserlerle karşımıza çıkıyor.

Yekta Kara Yönetiminde İstanbul Devlet Operası, Macbeth Operası, Engin Cezzar yönetimi ile “Ayşe Opereti”, Haldun Dormen ile “Müzikal Kolajlar”, Şakir Gürzumar ile “Atları da Vururlar” Müzikali, İÜDK ile Prof. Atilla Manizade yönetiminde “Kadı Opereti”, Bahçelievler Belediye Tiyatrosu ile “Aya Maya Kumpanya”, İBŞT ile Hakan Altınel’in yönetiminde “Sarıpınar 1914”, BDT ile “Ermiş Çoban” Dans Tiyatrosu reji yardımcılığı, BDT ile “Ala Turki Kabare” Dans Tiyatrosu reji yardımcılığı, müzisyen, sunucu ve şarkıcı, Tiyatro Günbay ile “Tencere Dibin Kara”, Gökçen Koray şefliğinde TRT Gençlik Korosu, Cüneyt Uzunlar ile “Polonyalı Çocuklar Seferi”, “Evler Evler” ve “Mor Rüyalar” oyunu, Fırat Nuri Tanış “Fareler ve İnsanlar” oyunlarında sahne alan Turgay Yakut,

18 Nisan-20.30’da, şiir bestelerinden oluşan repertuarıyla Karma Drama’da tüm edebiyat ve müzikseverleri buluşmaya davet ediyor.

Tüm Etkinlikler